Gabriel Jesus i Man City justifikon përzgjedhjen përpara Aguero me 8/10 duke treguar në fitore rikthim në Madrid

Manchester City prodhoi një rikthim mahnitës për të përmbysur një deficit 1-0 dhe mundi Real Madridin 2-1 në pjesën e parë të tyre të Champions League raundin e 16 kravatë në Santiago Bernabeu të mërkurën.

Madrid pounced në lojë lëngshëm në pjesën e prapme për të pranverë një kundër të shpejtë, para se Isco aplikuar kontakt përfunduar në shenjë orë për të vënë Los Blancos përpara, por qëllimet e zjarrit nga Gabriel Jesus dhe Kevin De Bruyne vënë qytetin në rrugën e tyre për një fitore të famshme. Veprimi nuk u bë atje, pasi Sergio Ramos e solli Jezusin poshtë si braziliani garoi përmes në gol dhe u dërgua jashtë në minutën e 86të, që do të thotë se ai do të humbasë pjesën e dytë në Etihad.

Kryetarët pozitivë mund të kenë rënë pasi ata shkuan prapa — ndoshta kundër drejtimit të lojës — por De Bruyne rrëmbeu ndeshjen nga scruff e qafës në minutën e fundit 15 dhe frymëzoi një rikthim që do të zbresë në folklorin e qytetit.

Negatives anën e Pep Guardiola kishte një kohë të vështirë duke punuar në rrugën e tyre përmes shtypit të lartë të Madridit në gjysmën e parë, me topin rregullisht duke gjetur rrugën e saj prapa në ushtrive, dhe gjithashtu do të pyeten pyetje në lidhje me hapës, me një komedi të gabimeve dhuruar Real plumbi.

Vlerësimi i menaxherit nga 10

8 — Vetullat u ngritën kur Guardiola filloi lojën pa asnjë nga Raheem Sterling ose Sergio Aguero, por një sistem që pa De Bruyne dhe Bernardo Silva të vepronin si nëntë të rremë u dha atyre qetësi në të tretën e fundit dhe ngurtësinë në pjesën e prapme, ndërsa futja e dytë e gjysmës së menaxherit të Sterling ndryshoi lojën.

Vlerësimet e lojtarëve (1-10; 10 = më e mira, lojtarët futur pas 70 minutash marrin asnjë vlerësim)

GK Ederson, 6 — A bëri mirë të pëllëmbë larg një kokë Karim Benzema në pjesën e parë, por nuk mund ta mohojë Isco hapës pavarësisht gara nga qëllimi i tij dhe mbylljen poshtë kënd.

DF Benjamin Mendy, 6 — Një faull i ngathët i parë në Luka Modric fituar francezin një karton të verdhë që do të thotë se ai do të humbasë pjesën e dytë. Në mbrojtje, Mendy ishte i mbrojtur mirë kundër Dani Carvajal nga ndjekja e shkëlqyer e Jezusit.

DF Aymeric Laporte, 6 — Pa mjaft topin në hapjen e gjysmë ore si ai dukej për të udhëhequr anën e tij nga shtypi intensive Madrid, por mbrëmja e tij erdhën në një fund pas 32 minutash kur ai limped off dhe u zëvendësua nga Fernandinho.

DF Nicolas Otamendi, 6 — Zbarkoi Rodri në të gjitha llojet e telasheve me një pasim të rëndë që shoku i tij i skuadrës nuk arriti të sjellë nën magjinë e tij, dhe Real i dënoi mizorisht me një shkëputje të shpejtë dhe të përfundojë klinike për të shkuar përpara.

DF Kyle Walker, 6 — Dukej se kanë marrë të mbërthen me Vinicius Junior rrëshqitshëm pas një testimi të parë 10 minuta, por ai nuk ishte në gjendje të merret me anësor si ai nxituan larg dhe vuri topin në për Isco të zjarrit në shtëpi hapës.

MF Rodri, 6 - -Një ose dy momente nervore në posedim për ish-njeriun Atletico Madrid në kthimin e tij në kryeqytetin spanjoll, dhe nuk e mbuloi veten në lavdi për grevën Isco kur kalimi i tij i verbër u interceptua nga Real para se të shpërtheu për të shënuar.

MF Ilkay Gundogan, 6 — Në heshtje shkoi në lidhje me biznesin e tij dhe e përdori topin me mençuri në atë që ishte një ekran i pakuptimtë. Gabriel Jesus shënoi barazimin e Manchester Cityt në fitoren e tyre rikthim në Real Madrid .

MF Kevin De Bruyne, 8 — Shpesh lojtari më i avancuar i qytetit si ai roamed të tretën e fundit si një qendër përpara thellë, dhe siguroi një kryq inç të përsosur për Jezusin që të dremitje në shtëpi nivelin, para se të godiste me qetësi në shtëpi një dënim 83rd-minutë për të nënshkruar një fitore të lavdishme.

MF Riyad Mahrez, 6 — Sikur një gjysmë të qetë të parë, por u bë një figurë më e shquar në periudhën e dytë dhe kishte tre hapje të mirë, por nuk ishte në gjendje të japë Thibaut Courtois një testim seriozisht të shpëtuar për të bërë.

MF Bernardo Silva, 5 — Një natë e vështirë në të cilën shpesh rrethohej nga turma me këmisha të bardha kur dukej të bënte diçka të ndodhte, dhe kishte një ose dy raste kur prekja e parë e portugezëve e la poshtë.

MF Gabriel Jesus, 8 — Bëri një punë të shkëlqyer në mbrojtje për të ndihmuar Mendy të merret me kërcënimin e Carvajal, dhe duke shkuar përpara, Jezusi ishte një kërcënim i vazhdueshëm, duke kulmuar në një kokë të marrë mirë për të marrë anën e tij përsëri në lojë para se të detyrojë një karton të kuq për Ramos që e bën qytetin që e preferuarat që e fortë shkon në pjesën e dytë.

Zëvendësuesit

DF Fernandinho, 7 — Slotted në në qendër-mbrapa në vend të Laporte plagosur, dhe kaloni përkoi me qytetin duke fituar disa qetësi dhe kontroll në lojë. Një performancë e shkëlqyer.

MF Raheem Sterling, 7 — Shpërthimi i tij i shpejtë e ritmit tërhoq një trajtuar të varfër nga Carvajal për të fituar anën e tij penalltinë vonë.